NOVÍ SUPERTOSKÁNCI
Vinařství Tenuta Argentiera z vyhlášené toskánské apelace Bolgheri není v naší nabídce úplný nováček. Dvě vína z řady Poggio Ai Ginepri, která jsme si od nich na jaře přivezli sklidila okamžitě obrovský úspěch, a proto jsme s další dodávkou vín zařadili další dva libové kousky. Co je tedy nového?
Ročník 2018 Villa Donoratico - harmonické cuvée ve složení 50% Cabernet Sauvignon, 30% Merlot, 15% Cabernet Franc a 5% Petit Verdot. Víno s neodolatelným aroma červených plodů a hladkou, kořeněnou chutí.
Pro ty nejnáročnější je tu potom Argentiera Bolgheri Superiore 2017 - přezdívané Bordeaux z Bolgheri. Elegantní a plné cuvée ve složení: 50% Cabernet Sauvignon, 40% Merlot a 10% Cabernet Franc.
A když už ty supertoskánce zmiňujeme, pojďme si o tomto italském fenoménu povědět něco více.
SUPERTOSKÁNEC? TO ZNÍ SUPER, ALE CO TO VLASTNĚ JE?
Jedná se zpravidla o červené víno z Toskánska, které je narozdíl od drtivé většiny vín z této oblasti vyrobené z nepůvodních odrůd, především z těch francouzských. Nejčastěji jde o směsi, kde je značně zastoupen Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot nebo třeba Syrah. Supertoskánec je vlastně takové typické “Bordeaux cuvée”, ovšem vyrobené v Itálii. Navíc v regionu, kterému jasně vévodí italská odrůda Sangiovese. A o to právě jde.
JAK TO VZNIKLO
Koncept “supertoskánců” se vyvinul v průběhu 70. let díky nespokojenosti místních vinařů. Mnohým se totiž nelíbilo, že jsou příliš svazováni přísnými pravidly DOC a DOCG, a to zejména při volbě odrůd. Jinými slovy, nechtěli zpracovávat pouze hrozny lokálního Sangiovese, chtěli více experimentovat a mít volnější ruce. A tak se systému vzepřeli. Sangiovese, které dle pravidel většiny toskánských apelací (DOC, DOCG) musí tvořit min. 85% vína jednoduše nahradili "cizími" odrůdami.
PROBLÉM SE ZNAČENÍM
V Toskánsku brzy začaly rodit naprosté vinné skvosty. Problém byl, že tato vína, ač vysoké kvality nebylo možné pro absenci Sangiovese náležitě zařadit do apelací a vinař je směl označit pouze jako vína stolní - VdT (Vino da Tavola). Aby se tedy kvalitní toskánská vína francouzských odrůd odlišila od velmi levných vín, začalo se používat označení Super Tuscan.
Až v roce 1992 bylo vytvořeno nové označení IGT (Indicazione Geografica Tipica). Takto se dodnes značí vína, která jsou kvalitativně o úroveň výše než stolní vína (VdT), ale nesplňují předpisy pro DOC a DOCG. A tak jsou všichni supertoskánci klasifikováni jako IGT, bez ohledu na to zda se jedná o průměrné, základní víno za 300 Kč nebo fajnovku z vyhlášeného vinařství za 3000 Kč.
VELKÁ JMÉNA
Supertoskáncům jasně vévodí jedno jméno a tím je Sassicaia neboli "místo mnoha kamenů". Vinařství Tenuta San Guido z regionu Bolgheri byla založena markýzem Mariem Incisa della Rocchetta. Toto vinařství produkuje Sassicaiu už od roku 1948 pouze pro rodinnou spotřebu. Na komerčním trhu se objevil první ročník ´68, cuvée z hroznů Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc, v roce 1971 s označením stolního vína (VdT). Navzdory tak nízkému postavení si v roce 1978 láhev Sassicaia vydobyla první místo ve slepých ochutnávkách proti více než 30 dalším bordeaux směsím z celého světa. Vítězství dalo vínu mezinárodní uznání téměř přes noc.
Dalším velkým jménem je bezpochyby Ornellaia z vinařství Tenuta dell´Ornellaia, sousedící se zmíněnou Sassicaiou. Vinařství vyniká svým perfekcionismem a důrazem pro detail. Vinařství ručně sklízí hrozny jen té nejvyšší kvality bez ohledu na proměnlivost počasí.
Nabídka produktů Supertoskánci
-
ID: 68318
Argentiera Poggio Ai Ginepri Bolgheri 2021Cena: 581 Kč Cena bez DPH: 480 Kč Skladem > 13ks