CRAFTBEER: Sour a ovocné pivo
Kyselé pivo neboli Sour nám, jak by se dalo očekávat, nabízí lehce nakyslou, šťavnatou a svěží chuť. Pokud jste fanoušky limči Radler, budou kyseláče něco pro vás.
Na trhu je k dispozici řada druhů kyselých piv, od vlámských červených po Berliner Weisse a American Wild Beer. České pivovary nezůstávají pozadu, ne všechna piva jsou však označena jako „Sour“, což vás může zmást. Poznáte je ale vždy na první napití. Kyselá piva totiž mají jednu zásadní společnou věc: jsou perfektně osvěžující!
Jak se kyseláče vyrábí?
Kyselá piva se vyrábí záměrným vpuštěním kmenů divokých kvasinek nebo bakterií už při vaření, tradičně přes sudy nebo během chlazení mladiny v chladírně. Stručně řečeno, do piva se přidají organismy, které produkují kyselou chuť, už během fermentace.
Kvasinky, které se běžně přidávají do standardních druhů piv, se nazývají Saccharomyces. Do kyselých piv se nejčastěji používají divoké kvasinky zvané Brettanomyces a často také Lactobacillus nebo Pediococcus. Někdy sládci používají jednoduše i kyselinu octovou nebo se přidává ovoce, které kyselou chuť samo dodá.
Ovocná piva
Ovocná piva nejsou to stejné co kyselá piva. Liší se jednoduše v postupu výroby. V posledních letech jistě každý zaznamenal boom ovocných piv, nebo chcete-li pivních limonád. Tato piva, do kterých je přidán ovocný sirup nebo ovocná limonáda, nejsou vlastně piva, ale Radlery. Ve světě se jim zase říká “Shandy”.
Ovocné pivo je vyrobené z ovoce, které je do piva přidané jako doplněk nebo dochucovadlo.
Jedny z nejznámějších ovocných piv jsou belgické Lambiky, do kterých se přidávají třešně nebo maliny.